Jaki prostownik do akumulatora wybrać?

Akumulatory żelowe, inwertery - Leria

Nie jest żadną tajemnicą, że aby wszelkiego rodzaju akcesoria i urządzenia mogły być eksploatowane w możliwie najbardziej sprawny oraz odpowiedni sposób, konieczne jest zastosowanie najwyższej jakości sprzętów do nich. Nie inaczej jest w przypadku akumulatorów. Warto w tym miejscu zastanowić się, jaki prostownik wybrać, aby zapewnić właściwe, bezpieczne oraz wydajne ładowanie swojego akumulatora.

Prostownik – czym właściwie jest?

Tradycyjny prostownik do akumulatora ma za zadanie przekształcić prąd zmienny pobierany z sieci w prąd stały, którym ładowany jest akumulator. Wyróżniamy przede wszystkim dwa rodzaje urządzeń - o napięciu 6V oraz 12V. Każda osoba powinna wybrać najodpowiedniejsze rozwiązanie dla swoich potrzeb. W zależności od tego, na jaki model prostownika się zdecydujemy, możemy mieć manualny wpływ na natężenie prądu ładowania. Istnieją również sprzęty automatyczne, które dobierają natężenie prądu na podstawie aktualnego zapotrzebowania, mocy oraz pojemności akumulatora.

Jakie prostowniki wyróżniamy?

W chwili obecnej na naszym rynku przodują przede wszystkim 3 rodzaje akumulatorów. Są to urządzenia standardowe, mikroprocesorowe oraz impulsowe. Każdy ze sprzętów charakteryzuje się nieco innymi parametrami technicznymi, dlatego przed zakupem, warto dokładnie zapoznać się z charakterystyką konkretnego osprzętu. Zdecydowanie najprostszymi w swojej budowie są prostowniki standardowe. Ich moduł główny stanowi transformator, który przekazuje do akumulatora odpowiednie natężenie prądu. Cechą charakterystyczną prostowników standardowych jest korzystna cena, która wynika z bardzo prostej konstrukcji oraz braku dodatkowych mechanizmów. Akcesoria tego typu posiadają manualne pokrętło, dzięki któremu możliwe jest samodzielne dostosowywanie natężenia prądu przekazywanego do akumulatora. Wybrane modele oferują również wybór napięcia między 6V, a 12V oraz zabezpieczenie chroniące przed zwarciem. Wydaje się, że jedynym minusem prostowników standardowych jest brak możliwości automatycznego zakończenia ładowania po całkowitym uzupełnieniu energii w akumulatorze. Mówiąc o rodzajach prostowników wspomnieć należy również o urządzeniach mikroprocesorowych. Akcesoria tego typu posiadają wbudowany moduł elektroniczny, który odpowiada za automatyczne dostosowanie napięcia oraz natężenia ładowania. W tym przypadku kluczowym elementem całego systemu jest mikroprocesor, który odpowiada za stabilne napięcie ładowania oraz automatyczne odłączenie po ukończeniu ładowania akumulatora. Oprócz tego zadaniem mikroprocesora jest automatyczna regulacja prądu ładowania, który jest dobierany na podstawie aktualnego stanu baterii. Wybrane modele prostowników mikroprocesorowych posiadają również funkcję odsiarczana. Jest ona przydatna zwłaszcza wówczas, gdy bateria była pozostawiona na długi czas w stanie głębokiego rozładowania. Ostatnim popularnym typem prostowników są urządzenia impulsowe. Akcesoria tego typu, mimo niewielkich gabarytów, zapewniają dużą wydajność ładowania. Pamiętać jednak należy o ich odpowiednim przechowywaniu i użytkowaniu. Te konkretne sprzęty są bowiem bardzo mocno wrażliwe na działanie czynników zewnętrznych, dlatego ich eksploatacja powinna odbywać się zgodnie z instrukcją oraz przeznaczeniem.

Wybierz profesjonalny prostownik do akumulatora

Na naszym rynku dostępnych jest bardzo wiele modeli prostowników do akumulatorów. Różnią się one przede wszystkim marką, wydajnością pracy oraz sposobem obsługi. Tak szerokie spektrum akcesoriów powoduje, że wcale nie tak łatwo jest wybrać najodpowiedniejszy sprzęt dla swoich potrzeb. Wybierając prostownik do akumulatora nie należy kierować się wyłącznie ceną. Bardzo często się bowiem zdarza, że urządzenia najtańsze są wadliwe i niewystarczające dla naszych potrzeb. Pod uwagę należy wziąć szczegółowe parametry sprzętów. Wspomnieć w tym miejscu należy przede wszystkim o napięciu wyjściowym oraz o prądzie ładowania skutecznym. Powinien od wynosić maksymalnie 1/5 pojemności akumulatora. Oznacza to, że jeśli pojemność akumulatora wynosi 100Ah, to optymalny prąd ładowania nie powinien przekraczać 20A.

Profesjonalne wyposażenie prostowników

Poszczególne modele prostowników mogą się od siebie różnić budową oraz funkcjonalnością. Wybrane akcesoria mogą być wyposażone chociażby w wyświetlacz LCD, amperomierz, woltomierz oraz specjalny stabilizator napięcia i natężenia. Dodatkowo ważnym elementem prostownika może okazać się wentylator, którego zadaniem będzie przede wszystkim zmniejszenie temperatury wewnątrz obudowy. Docelowo ma to poskutkować wyższą efektywnością i sprawnością ładowania.

Jaki prostownik wybrać?

W sytuacji, gdy chcemy ładować różne rodzaje akumulatorów (zarówno kwasowo-ołowiowe, jak i żelowe), powinniśmy zdecydować się na zakup prostownika mikroprocesorowego. Akcesoria standardowe niestety nie dają możliwości dostosowania do różnych typów urządzeń. Wybierając urządzenie należy zwrócić uwagę na to, by prostownik był w możliwie największym stopniu dopasowany do parametrów posiadanego akumulatora. Przeglądając oferty prostowników powinniśmy zwrócić szczególną uwagę chociażby na okres gwarancji, markę oraz na to, z jakich materiałów został wykonany dany produkt. Decydując się na zakup można również przeczytać opinie w internecie lub zaczerpnąć informacji od osoby, która miała okazję korzystać z danego modelu prostownika. Dzięki temu możliwy będzie wybór najwłaściwszego osprzętu dla swoich potrzeb. Wybierając prostownik warto również zwrócić uwagę na prostotę i wygodę jego obsługi. Nikt z nas nie chce przecież przez kilkanaście minut ustawiać odpowiednich parametrów urządzenia, by akumulator mógł być ładowany w odpowiedni sposób i z właściwą mocą. To wszystko powinno dziać się w sposób automatyczny. Przy wyborze prostownika pod uwagę należy wziąć nie tylko samo urządzenie, ale również zastosowane kable. Ich wysoka jakość zapewni odpowiedni przepływ prądu i właściwe zabezpieczenie przed przepięciami i zwarciami. Dzięki temu eksploatacja urządzenia będzie możliwie najbardziej wydajna oraz bezpieczna.

Leria
Leria - Akumulatory żelowe,
inwertery sinusoidalne

telefon: (+48) 509 816 726
e-mail: info@leria.com.pl
projekt / wykonanie strony www graffik.com.pl
UŻYWAMY PLIKÓW COOKIES,

Aby ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.